Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Smaki kuchni całego świata

Smaki kuchni całego świata

Do wyboru jest tyle ziół i przypraw, że na ich odkrywaniu można by spędzić całe życie. Jeżeli naprawdę chcesz, aby twoje potrawy miały charakter i klasę, dowiedz się, czym się charakteryzują kuchnie świata.

Tym, co odróżnia kuchnie z różnych rejonów świata, są charakterystyczne dla nich owoce, warzywa i jedyne w swoim rodzaju potrawy. Najlepiej jednak określają je przyprawy.

Amerykańska

sos tabasco Ostry sos z Luizjany wytwarzany z papryczki chili i octu. Dojrzewa trzy lata, aby nabrać ognistego smaku. Doskonały do dresingów, pizzy, sosów i gulaszy.

Brytyjska

musztarda angielska Ostra, produkowana z mielonej gorczycy. Podaje się ją do wołowiny lub dodaje do potraw z serem.
chrzan Starty jest dodawany do potraw. Przyrządza się z niego również kremowy sos do wołowiny i tłustych ryb.
sos miętowy Przygotowywany z posiekanej mięty, octu i cukru, podawany do jagnięciny. Galaretka miętowa to słodsza wersja sosu.
sos worcester Ma intensywny smak. Produkuje się go z melasy, anchois, czosnku i różnych przypraw. Doskonały do pieczarek, mięs, jajek, a także do sosów makaronowych.

Chińska

pasta fasolowa z chili Ostra, o pieprzowym smaku. Przed dodaniem do potraw należy jej spróbować.
przyprawa „pięć smaków” Mieszanka cynamonu, kopru włoskiego, goździków, anyżu gwiazdkowego i pieprzu syczuańskiego. Często dodawana do marynat, zup, gulaszy i potraw stir-fry.
sos hoisin Ciemny, gęsty, słodko-słony. Powstaje w wyniku fermentacji soi. Doskonały do potraw typu stir-fry. Można go również podać na stół jako przyprawę.
sos ostrygowy O intensywnym smaku owoców morza. Produkowany z sosu sojowego i suszonych ostryg. Pasuje do dań z drobiu, mięsa i owoców morza.
olej sezamowy Prażony ma orzechowy smak, który nadaje głębię potrawom stir-fry. Najlepiej dodawać go w niewielkich ilościach pod koniec gotowania.
sos sojowy Najważniejsza i najczęściej używana przyprawa w Chinach i innych krajach azjatyckich. Dostępne są dwa podstawowe rodzaje: jasny – rzadszy i bardziej słony, i ciemny – gęstszy i mniej słony.
anyż gwiazdkowy Przyprawa w kształcie gwiazdki. Dodaje się ją do zup i gulaszy.
sos z żółtej soi Używa się go w kuchni syczuańskiej do potraw z drobiu, mięsa i ryb.

Francuska

purée z kasztanów Nadaje intensywny, orzechowy smak sosom, potrawom pieczonym i przystawkom z warzyw.
musztarda Najbardziej znaną produkuje się w mieście Dijon; jest ostra. Można podawać ją bezpośrednio na stół lub dodawać do sosów sałatkowych.
oleje orzechowe O bogatym smaku, wytwarzane z orzechów laskowych, włoskich, migdałów i orzeszków piniowych. Skrapia się nimi ugotowane warzywa. Dobre także do winegretu.
pieprz Zielony i różowy dodaje się do potraw, których smak ma być łagodniejszy.
tapenada Intensywna w smaku pasta z kaparów, anchois i czarnych oliwek, z dodatkiem oliwy z oliwek. Można podawać ją do ryb i jajek, stosować jako dip, smarować nią tosty.

Grecka

oliwa z oliwek extra virgin Wysokogatunkowa, ciemnozielona, o intensywnym smaku i zapachu jest podstawowym dodatkiem do potraw kuchni greckiej. Używa się jej do pieczenia mięs, gotowania warzyw strączkowych oraz skrapiania sałatek i gotowanych warzyw. Jest również charakterystyczna dla kuchni włoskiej.

Hiszpańska

ocet sherry Dojrzały ma słodki, orzechowy smak. Świetny dodatek do sosów sałatkowych i do warzyw gotowanych na parze.

Indyjska

pasta curry Powstaje z kminu rzymskiego, kolendry, chili, kurkumy i innych ziół oraz oleju. Nadaje przyjemny, intensywny smak potrawom curry. Pasty różnią się od siebie składnikami i ostrością. Nie należy spożywać ich na surowo.
curry w proszku Aromatyczna mieszanka nasion i przypraw dodawana do potraw typu curry, a także do soczewicy, mięsa, sosów i dań warzywnych. Mieszanki mogą się znacznie różnić od siebie ostrością.
garam masala Mieszanka kminu rzymskiego, cynamonu, czarnego pieprzu, kolendry, goździków i kardamonu. Odpowiednia do potraw typu curry oraz dań z ryżem, fasolą, ziemniakami, bakłażanem i mięsem. Przyprawę dodaje się najczęściej pod koniec gotowania.
chutney z mango Pikantny, słodki sos używany do dań z ryżem i potraw typu curry. Doskonale komponuje się z ostrymi, pikantnymi potrawami.

Japońska

miso Pasta z soi otrzymywana w procesie fermentacji. Przyprawia się nią zupy i marynaty.
sos sojowy tamari Ciemniejszy i bardziej intensywny w smaku niż zwykły sos sojowy.
wasabi Ostry, lekko gorzki dodatek w postaci proszku lub pasty. Najlepiej używać go w niewielkich ilościach do dipów i sosów.

Latynoamerykańska

chili w proszku Ostra mieszanka zawierająca suszone papryczki chili, oregano, czosnek i kmin rzymski. Na początek najlepiej dodać niewielką ilość, spróbować potrawy i ewentualnie jeszcze ją doprawić.

Północnoafrykańska

harissa Ostra pasta z papryczki chili, czosnku, kminku, kminu rzymskiego, kolendry i mięty. Pasty różnią się od siebie ostrością, dlatego doprawianie najlepiej zacząć od niewielkiej ilości (1 łyżeczki).
marynowane cytryny Pokrojona skórka zapewnia wyrazisty smak tadżinom i sałatkom.

Tajska

pasta chili Przygotowywana z papryczki chili i słodkiej bazylii. Przyprawia się nią potrawy stir-fry i curry, a także sosy i marynaty.
sos rybny Słony, powstaje na skutek fermentacji anchois. Używa się go w niewielkich ilościach do zup, potraw typu stir-fry i sosów.
trawa cytrynowa Jej kwaśny, cytrynowy smak doskonale pasuje do zup, potraw typu stir-fry i curry.
pasta z tamaryndowca Nadaje intensywny, słodko-kwaśny smak gulaszom i daniom z dodatkiem curry.

Włoska

ocet balsamiczny Intensywny smak zawdzięcza gotowaniu białych winogron tak długo, aż płyn zmniejszy o połowę objętość, a następnie poddaniu go procesowi fermentacji. Dojrzewa aż 25 lat, dzięki czemu staje się słodki, kleisty i skoncentrowany. Odpowiedni do ryb, mięs, sałaty, warzyw, a nawet owoców jagodowych.
pesto Pasta z bazylii, orzeszków piniowych, parmezanu i oliwy. Najlepsza jako sos do makaronu lub jako dodatek do pieczonych ziemniaków, pizzy czy bruschetty.

Zachodnioindyjska

ostry sos paprykowy Zawiera papryczki chili i karaibskie przyprawy. Dodaje się go do ryb, mięs i warzyw.

Fot. Adobe Stock

5/5 - (1 vote)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x