Kategoria: Słowniczek dietetyczny
Zdrowe produkty w domowej spiżarni
Aby zostać dobrym specjalistą od leków domowych, potrzebujemy dwóch rzeczy – odpowiednio zaopatrzonej spiżarni i chęci, aby z niej korzystać. Podpowiadamy, jakie produkty warto mieć pod ręką, kiedy tylko ktoś z domowników potrzebuje pomocy.
Rozmaryn w kuchni i w apteczce
To zioło koi nerwy, dostarcza organizmowi energii, a nawet usprawnia pamięć. Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) zawiera flawonoidy o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Te naturalne związki wzmacniają też naczynia krwionośne, łagodzą stany zapalne, a nawet obniżają ryzyko nowotworu, miażdżycy i innych chorób przewlekłych.
Ulubione dania na zdrową modłę
Chcąc odżywiać się zdrowo wcale nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych potraw, wystarczy trochę je zmodyfikować.
Sprytne węglowodany
Nie dalej jak pokolenie wstecz lekarze, zaalarmowani wzrostem zachorowań na serce, zaczęli zalecać zmniejszenie spożycia tłuszczu na rzecz węglowodanów. Pogrubiały talie i nastała era cukrzycy typu 2.
Pyszny sposób na przeziębienie
Wszystkie rodzaje miodu mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Badania wskazują jednak, że najskuteczniejszym z nich jest miód manuka produkowany w Nowej Zelandii przez pszczoły zapylające rodzime dla tego obszaru krzewy manuka). To właśnie z niego wytwarza się miód medyczny, który stosowany jest w opatrunkach i bandażach przeznaczonych do opatrywania ran, oparzeń i odleżyn. Miód manuka używany jest również w leczeniu biegunki i wrzodów żołądka.
Związki fitochemiczne wsparciem w walce z upływającym czasem
Choć te dobroczynne substancje pochodzenia roślinnego nie są składnikami odżywczymi, to wywierają duży wpływ na zdrowie, a wiele z nich jest silnymi przeciwutleniaczami, które zapobiegają starzeniu się.
Ulepszanie żywności w celach zdrowotnych
Badania naukowe, postęp w technologii spożywczej oraz zwiększone zainteresowanie prawidłowym odżywianiem się wywołały eksplozję ulepszonej żywności.
Zagrożenia i korzyści płynące z jedzenia jagnięciny
Jagnięcina to wysokiej jakości pożywne mięso, bogate w łatwo przyswajalne minerały i witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B12.
Siemię lniane – źródło błonnika
Nasiona lnu, czyli tej samej rośliny, z której pozyskuje się włókna do wyrobu lnianego płótna; len jest surowcem o wszechstronnym zastosowaniu i wszystkie części tej rośliny są wykorzystywane.
Jedzenie dla zdrowia – zapalenie stawów
Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że pewne produkty bogate w składniki przeciwzapalne – zwłaszcza oleje z tłustych ryb – pomagają zmniejszyć stan zapalny i uśmierzyć ból, jaki towarzyszy zapaleniu stawów.