Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Naczynia kuchenne. Niezbędnik kucharza

Naczynia kuchenne. Niezbędnik kucharza

Posiłki przygotujemy szybciej i łatwiej, jeśli będziemy używać odpowiednich naczyń. Oto ich lista.

W większości kuchni niezbędny jest duży (co najmniej pięciolitrowy) rondel o grubym dnie, dwa rondle z pokrywka mi (jednolitrowy i dwulitrowy lub trzylitrowy), patelnia o średnicy 24–30 cm, z pokrywką, patelnia o średnicy 20–22 cm, do smażenia omletów i obsmażania, oraz płytka brytfanna. Przydatne będą też: duży rondel do wywarów, rondel do gotowania na parze, wkładka do gotowania na parze oraz patelnia grillowa.

Dobór naczyń

Dobrze wyposażona kuchnia

Dobre naczynia kuchenne powinny spełniać dwie funkcje: szybko przewodzić ciepło i równomiernie się nagrzewać. Zależy to od materiałów, z których są wykonane, oraz od grubości dna i ścianek. Ze wszystkich materiałów miedź najlepiej przewodzi ciepło, jednak naczynia z niej są drogie i wymagają polerowania. Poza tym miedź wchodzi w reakcję chemiczną ze składnikami o kwaśnym odczynie. Z tego powodu naczynia miedziane są zazwyczaj pokryte warstwą cyny lub stali nierdzewnej. Mniej kosztowne jest aluminium, które również dobrze przewodzi ciepło ale, podobnie jak miedź, wchodzi w reakcję chemiczną ze składnikami o kwaśnym odczynie. Naczynia z aluminium łatwo się myje, a potrawy się w nich nie przypalają. Żeliwne naczynia dobrze przewodzą ciepło, ale są ciężkie i od czasu do czasu należy je patynować. Naczynia ze stali nierdzewnej słabo przewodzą ciepło, są jednak trwałe.

W sprzedaży są też naczynia ze stali nierdzewnej o aluminiowym lub miedzianym dnie, bardzo trwałe. Im grubsze ścianki ma naczynie, tym równomierniej się nagrzewa, co zmniejsza ryzyko przypalenia żywności.

Naczynia teflonowe czyści się łatwo i szybko. Uchwyt rondla lub patelni powinien wygodnie spoczywać w dłoni i nie rozgrzewać się. Pokrywki powinny szczelnie przylegać do rondli i patelni.

Patynowanie żeliwnych naczyń
Naczynia żeliwne należy od czasu do czasu patynować, że by potrawy się w nich nie przypalały. Należy w tym celu posmarować wnętrze olejem i wstawić naczynie na 1 godzinę do piekarnika rozgrzanego do temperatury 250°C. Kiedy ostygnie, wycieramy je suchym ręcznikiem papierowym. Powtarzamy ten za bieg raz lub dwa razy.

Dobór naczyń i form do pieczenia

Najlepsze rezultaty uzyska my, jeśli będziemy używać do pieczenia naczyń o wielkości podanej w przepisie. Możliwe jest jednak wykorzystanie naczyń zastępczych (niebawem napiszemy o tym więcej).

Najlepsze do pieczenia są aluminiowe formy o matowym wykończeniu. W formach i brytfannach o ciemnej powierzchni potrawy szybciej się pieką. Jeśli używamy takich naczyń, powinniśmy skrócić czas pieczenia i – w razie potrzeby – przykryć potrawę folią aluminiową, żeby się zbyt mocno nie przyrumieniła.

Naczynia żaroodporne mogą być szklane lub ceramiczne. Przygotowuje się w nich zapiekanki, dania z jajek czy duszone mięsa z sosem. Jeśli zamiast zalecanego w przepisie naczynia metalowego używamy szklanego, powinniśmy obniżyć temperaturę pieczenia o 10–15°C, żeby potrawa się nie przypiekła.

Dobrze dobrane naczynia to podstawa sukcesu w kuchni

Podstawowe naczynia do pieczenia

1) Dwie lub trzy okrągłe formy do pieczenia, o wymiarach 23 x 4 cm
2) Brytfanna o wymiarach 33 x 23 cm (3 litry)
3) Rowkowana forma z kominkiem, o średnicy 25 cm
4) Forma o wymiarach 38 x 25 cm
5) Blachy do pieczenia, w kilku rozmiarach
6) Tortownica o średnicy 23 cm
7) Forma do placków, o średnicy 23 cm
8) Forma do mufinek, z 12 zagłębieniami
9) Sześć foremek do babeczek, o pojemności 175 ml
10) Dwie formy keksówki o wymiarach 23 x 13 cm oraz dwie formy keksówki o wymiarach 20 x 10 cm
11) Kwadratowe naczynia żaroodporne i/lub formy o wymiarach 23 x 23 cm oraz 20 x 20 cm
12) Okrągła forma z kominkiem, o średnicy 25 cm

Przydatne są także następujące naczynia:

• Naczynie żaroodporne o wymiarach 28 x 18 cm
• Płytka forma do placka, o średnicy 23 cm
• Rowkowana forma do tarty, o średnicy 23 cm
• Tortownica o średnicy 25 cm
• 3–4 formy do chleba o wymiarach 15 x 7,5 cm
• Malutkie foremki do babeczek
• Sześć foremek do babeczek, o pojemności 300 ml

Fot. Adobe Stock

4.7/5 - (6 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x