Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Makarony orientalne

Makarony orientalne

Nadal trwa spór, czy to Chińczycy wynaleźli makaron – Marco Polo znał już tę potrawę, zanim dotarł do krajów Orientu – ale z pewnością to właśnie oni uczynili z makaronu jedno z najbardziej popularnych dań Dalekiego Wschodu. Równie popularne są tam pierożki won ton i małe krokieciki zwane sajgonkami.

Makaron na śniadanie

W sprawie pochodzenia makaronu wypowiadają się nawet archeologowie, ale bez względu na to, gdzie po raz pierwszy zagnieciono ciasto na makaron, zrobił on światową furorę. Makaronem nazywa się najczęściej długie i płaskie lub też krótkie i okrągłe kluski. W krajach Dalekiego Wschodu makaron robi się z mąki z rośliny najpowszechniej uprawianej w danym regionie, na przykład z ryżu, kukurydzy, gryki, fasoli mung, soi, a nawet warzyw. Płaty ciasta do zawijania pierożków to również rodzaj ciasta makaronowego. Makaron można jeść przez cały dzień, nie tylko do głównych posiłków. W Japonii wiele małych barów oferuje na śniadanie i lunch, a także po południu, rozmaitość dań z makaronu: na ciepło i na zimno, z mięsem lub z warzywami. Słabość do makaronu mają też mieszkańcy Malezji, Tajlandii, Indonezji, Wietnamu, Korei oraz Filipin; tam tradycyjne potrawy z makaronu przyrządza się z dodatkiem warzyw i owoców.

Orientalne specjały

Makaron pszenny, często wzbogacony jajkami, można kupić świeży lub suszony, różnej szerokości, okrągły lub płaski. Nie wymaga on gotowania, tylko namoczenia w gorącej wodzie. Japoński makaron pszenny nazywa się ramen.
Makaron ryżowy robi się z mąki ryżowej, skrobi pszennej i wody. Ponieważ jest bardzo delikatny i cienki, bywa nazywany ryżowym vermicelli. Dodaje się go do zup lub smaży w głębokim tłuszczu, co powoduje, że pęcznieje. Można również kupić makaron ryżowy w postaci długich płaskich wstążek, który podaje się z rosołem lub sosem. Somen to japoński ryżowy makaron, który dodaje się do zupy.
Makaron soba to najpopularniejszy japoński makaron. Robiony jest z mąki gryczanej, dzięki czemu jest równie odżywczy jak makaron z pełnego ziarna. Po ugotowaniu należy przelać go zimną wodą. Ma lekko orzechowy smak, podaje się go z bulionem, z warzywami i różnymi dodatkami. Można go też jeść na zimno, z ostrym sosem.
Makaron sojowy przypomina wyglądem cienką, przezroczystą plastikową żyłkę. Sprzedawany jest w wiązkach. Robi się go ze zmielonego ziarna fasoli mung. Przed dodaniem do zupy lub innych dań należy go namoczyć w gorącej wodzie lub rosole, co spowoduje, że stanie się śliski i przezroczysty. Można go też smażyć.
Sajgonki robi się z cieniutkich płatków ciasta. Chińczycy przygotowują je z pszennej mąki, a Wietnamczycy – z ryżowej. Ciasto do sajgonek można kupić mrożone (należy je rozmrozić przed użyciem) lub suche (zanurza się je na chwilę we wrzątku).
Won ton to małe chińskie pierożki z farszem z mięsa, owoców morza lub warzyw. Ciasto jest podobne do polskiego ciasta na pierogi – zagniatane jest z mąki pszennej i jajek. Płatki są kwadratowe lub okrągłe (świeże lub mrożone). Pierożki można smażyć, gotować w wodzie lub na parze.

Jak gotować

Większość orientalnych makaronów moczy się lub gotuje w wodzie, a następnie dodaje do zup, potraw z warzyw lub smażonych w woku. Można je również podawać z różnymi sosami bądź jako dodatek do dania głównego. Makaron z dodatkiem smażonych w woku warzyw i niewielkiej ilości chudego mięsa, ryby, owoców morza, tofu czy fasoli to doskonale zbilansowany, zdrowy posiłek.

Makaron inaczej

Makarony produkuje się też z mąki kukurydzianej, jęczmiennej, ryżowej, sojowej czy nawet z warzyw. Połączenie mąki ryżowej i sojowej jest dobrym źródłem białka i błonnika dla wegetarian. Wiele z tych produktów dostępnych jest w dużych supermarketach i sklepach ze zdrową lub orientalną żywnością.

Jak kupować i przechowywać makarony orientalne

Świeży makaron można przechowywać w zamkniętym opakowaniu do 3 dni. Można go również zamrozić: rozłożyć na tacy i włożyć do zamrażarki, a gdy stwardnieje, zapakować porcjami do pojemników lub torebek. Dzięki temu będzie można rozmrozić dokładnie taką ilość, jaka będzie potrzebna w danej chwili. Przed zakupem należy sprawdzić datę przydatności do spożycia. Makaron orientalny przechowuje się jak każdy inny rodzaj makaronu. Po otwarciu opakowania należy przełożyć go do szczelnie zamykanego pojemnika, a przed zakupem sprawdzić datę przydatności do spożycia.

Fot. Shutterstock

4.7/5 - (7 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x