Kategoria: Słowniczek dietetyczny
Związki fitochemiczne wsparciem w walce z upływającym czasem
Choć te dobroczynne substancje pochodzenia roślinnego nie są składnikami odżywczymi, to wywierają duży wpływ na zdrowie, a wiele z nich jest silnymi przeciwutleniaczami, które zapobiegają starzeniu się.
Ulepszanie żywności w celach zdrowotnych
Badania naukowe, postęp w technologii spożywczej oraz zwiększone zainteresowanie prawidłowym odżywianiem się wywołały eksplozję ulepszonej żywności.
Zagrożenia i korzyści płynące z jedzenia jagnięciny
Jagnięcina to wysokiej jakości pożywne mięso, bogate w łatwo przyswajalne minerały i witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B12.
Siemię lniane – źródło błonnika
Nasiona lnu, czyli tej samej rośliny, z której pozyskuje się włókna do wyrobu lnianego płótna; len jest surowcem o wszechstronnym zastosowaniu i wszystkie części tej rośliny są wykorzystywane.
Jedzenie dla zdrowia – zapalenie stawów
Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że pewne produkty bogate w składniki przeciwzapalne – zwłaszcza oleje z tłustych ryb – pomagają zmniejszyć stan zapalny i uśmierzyć ból, jaki towarzyszy zapaleniu stawów.
Pieczywo na śniadanie
Wiele osób lubi rozpocząć dzień od tostów – są ciepłe, ładnie pachną i dobrze trzymają się na nich różne dodatki. Pojawiają się jednak liczne pytania. Jaki rodzaj pieczywa wybrać i czy ten kupiony w sklepie jest zdrowy?
Substancje hamujące starzenie
Zróżnicowana, pełnowartościowa dieta dostarcza substancji odżywczych, dzięki którym można dłużej czuć się i wyglądać młodziej. Poniżej znajduje się omówienie najważniejszych z nich.
Mała ilość tłuszczu jest niezbędna
Dieta całkowicie pozbawiona tłuszczu mogłaby nas dosłownie zabić. Oto cztery podstawowe funkcje tłuszczu obecnego w pożywieniu.
Robimy się coraz grubsi – kto jest temu winien?
Mówi się, że sami powinniśmy pilnować tego, aby jeść zdrowo i dużo się ruszać. Osoby z nadwagą często słyszą, że to wina ich słabej samokontroli jeśli chodzi o jedzenie. Czy to sprawiedliwe?
Strategia odchudzania
W zrzucaniu zbędnych kilogramów nie ma żadnej magii. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do zrównoważenia energii. Jeśli przyjmujemy więcej energii (kalorii) w postaci jedzenia i picia, niż zużywamy, przybieramy na wadze, a jeśli przyjmujemy mniej, niż zużywamy, chudniemy. Możemy jeść mniej lub więcej się ruszać albo – to najlepsza opcja – i jedno, i drugie.