Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Podstawy zdrowego odżywiania

Podstawy zdrowego odżywiania

Żeby odżywiać się zdrowo, należy zmniejszyć ilość tłuszczów nasyconych oraz soli w diecie, a także spożywać pełnowartościowe pokarmy z różnych grup. Różnorodność witamin, minerałów, białek i przeciwutleniaczy pozwala nam być zdrowymi i mieć dużo energii. Codziennie jadaj produkty z czterech podstawowych grup pokarmowych.

Podstawowe składniki diety

Owoce i warzywa
Zjadaj co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Warzywa prawie nie zawierają tłuszczów i są źródłem błonnika, witamin oraz fitozwiązków. Przekąską warzywną może być sałata z dodatkiem pomidorów i ogórków albo 3 do 4 łyżek gotowanego groszku lub pokrojonej w kostkę marchewki. Owoce – surowe, z puszki lub suszone – dostarczą błonnika, witaminy C, beta-karotenu i przeciwutleniaczy. Na przekąskę polecamy średniej wielkości banan, jabłko czy plaster melona.

Ryby/chude mięso/kurczak/warzywa strączkowe/orzechy/nasiona/jajka
Wymienione produkty dostarczają białek pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak cynk czy żelazo. Ryby i owoce morza zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3; warzywa strączkowe zapewniają nam rozpuszczalny błonnik i fitozwiązki; orzechy dostarczają dużo jedno i wielonienasyconych tłuszczów. Staraj się jeść 2 do 3 porcji dziennie pokarmów z tej grupy. Może to być 100 g mięsa bez kości, drobiu lub ryby, 3 czubate łyżki gotowanych warzyw strączkowych albo 2 jajka.

Pieczywo/płatki śniadaniowe/ryż/makaron/ziemniaki
Zawierają błonnik, witaminy z grupy B oraz minerały. Większość produktów pełnoziarnistych zapewnia uczucie sytości na dłużej. Zaleca się spożywanie co najmniej 5 porcji pokarmów z tej grupy. Mogą to być trzy łyżki płatków śniadaniowych, kromka pieczywa albo 2 czubate łyżki gotowanego ryżu lub makaronu.

Produkty mleczne
Są bogate w wapń, będący składnikiem kości. Pomagają w utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Wybieraj produkty o obniżonej zawartości tłuszczu i zjadaj 2 do 3 porcji dziennie, na przykład: 200 ml mleka, 40 g sera żółtego lub 150 g jogurtu.

Fot. Shutterstock

5/5 - (1 vote)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x