Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Podstawy przygotowywania niektórych produktów

Podstawy przygotowywania niektórych produktów

Nie powinniśmy zniechęcać się do używania nieznanych nam warzyw tylko dlatego, że nie wiemy, jak je przyrządzić. Oto kilka podstawowych informacji.

Awokado
Przekroić wzdłuż na połówki i usunąć pestkę łyżeczką. Nakroić każdą połówkę przez środek i ściągnąć skórkę, poczynając od czubka. Miąższ awokado szybko ulega odbarwieniu, więc natychmiast po obraniu należy go skropić sokiem z cytryny.

Bataty
Umyć i upiec w całości lub obrać i pokroić na dość małe kawałki.

Chili
Odkroić ogonek nożykiem z ostrym czubkiem. Zeskrobać błonę i nasiona. Pokroić na krążki. Jeśli wolimy bardzo ostre jedzenie, powinniśmy zostawić nasiona, a jeśli mniej pikantne, włożyć cały strąk chili do potrawy na czas gotowania i usunąć go przed podaniem. Ręce, którymi dotykaliśmy chili, należy starannie umyć.

Czosnek
Główka czosnku składa się z pojedynczych ząbków. Oddzielić jeden ząbek i obrać z łupiny. Wycisnąć specjalnym wyciskaczem do czosnku.

Dynia
Usunąć skórkę obieraczką do warzyw. Odkroić czubek i podstawę. Przekroić wzdłuż na połówki dużym nożem. Usunąć łyżką włóknisty środek z pestkami, a miąższ pokroić na kawałki.

Groszek cukrowy
Niektóre odmiany nie wymagają żadnego przygotowania, z innych należy usunąć włókna z obu stron. Można go jadać w całości.

Imbir – świeże kłącze
Odkroić brunatną skórkę, a kłącze zetrzeć lub drobno posiekać. Nieobrany imbir można trzymać w lodówce nawet przez cały miesiąc, owinięty w folię spożywczą, lub też obrać go i zamrozić na maksimum pół roku. Zetrzeć zamrożony.

Kapusta
Usunąć zewnętrzne liście. Przekroić kapustę na ćwiartki i wykroić z każdej głąb. Pokroić ćwiartki na plastry (do smażenia metodą stir-fry) lub rozdzielić listki. Można też poszatkować ją do gotowania, do zupy lub do surówki.

Karczochy jerozolimskie
Obrać i natychmiast włożyć do zimnej wody z dodatkiem odrobiny soku z cytryny, by zapobiec odbarwieniu.

Koper włoski
Pokroić na połówki i na ćwiartki, a następnie na plasterki. Włożyć do zakwaszonej wody, by zapobiec odbarwieniu. Użyć pierzastych listków do udekorowania potrawy.

Pak choi
Odkroić liście od łodygi i grubo posiekać lub poszatkować. Zielone części listków gotują się szybciej niż białe; jeśli chcemy, by pozostały kruche, należy je odkroić i włożyć do rondla tuż przed końcem gotowania białych części. Bardzo młodą kapustę pak choi można ugotować w całości albo przekrojoną na połówki lub ćwiartki.

Papryka
Przekroić wzdłuż na połówki i usunąć gniazdo nasienne. Pokroić na plasterki lub na kawałki.

Pieczarki
Wystarczy je wytrzeć wilgotnym papierowym ręcznikiem.

Pory
Odkroić korzeń. Usunąć ciemnozielone liście oraz zewnętrzną warstwę. Nakroić zieloną część wzdłuż i starannie wypłukać, by usunąć ziarenka piasku. Pokroić na plasterki lub posiekać.

Sałata
Wypłukać listki (nawet te gotowe, posiekane z torebki), odwirować w suszarce do sałaty lub osuszyć czystą ściereczką.

Seler korzeniowy
Usunąć twardą skórkę obieraczką do warzyw. Pokroić selera ostrym nożem na plasterki lub w kostkę. Zanurzyć w wodzie zakwaszonej kilkoma kroplami soku z cytryny lub octu, żeby się nie odbarwił.

Seler naciowy
Obiera się usuwając włókna. Po przycięciu łodygi ostrym nożykiem usuwa się twarde włókna, zaczynając od dowolnego końca.

Szparagi
Odłamać zdrewniałe końcówki w miejscu, w którym łatwo się oddzielają. Jeśli są grube, obiera się je obieraczką do warzyw.

Jak szybko przygotować warzywa

Oto jak można sobie uprościć żmudne oprawianie warzyw.

Siekanie cebuli
Obierając cebulę, pozostawić korzeń. Przekroić wzdłuż na połówki. Ułożyć połówkę przekrojoną stroną w dół i nakroić gęsto wzdłuż, niemal do samego korzenia. Przekroić tak powstałe plasterki w poprzek. W taki sposób najszybciej pokroimy cebulę w kostkę.

Obieranie szalotek i pomidorów
Włożyć do żaroodpornej miski i zalać wrzątkiem. Pozostawić na minutę, odlać wrzątek i zalać zimną wodą. Usunąć skórkę małym ostrym nożem.

Szybkie obieranie warzyw
Kiedy obieramy lub kroimy na plasterki warzywa o podobnym kształcie, na przykład fasolkę szparagową lub cebule dymki, należy ułożyć je obok siebie na desce, a następnie kroić wszystkie naraz.

Szybkie mycie produktów

Warzywa
Wszystkie świeże owoce i warzywa, o ile nie zamierzamy ich obierać ze skórki (nawet sałatki sprzedawane w torebkach), należy umyć przed użyciem.

Mięso, drób i ryby
Produkty te należy zawsze umyć przed gotowaniem. Osuszyć ręcznikiem papierowym.

Warzywa strączkowe
Warzywa strączkowe z puszki należy wypłukać i starannie odsączyć, by usunąć sól lub cukier zawarty w zalewie.

Fot. Adobe Stock

4.7/5 - (4 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x