Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Orzechy źródłem zdrowych tłuszczów

Orzechy źródłem zdrowych tłuszczów

Orzechy mają dużo kalorii, lecz większość zawiera zdrowe jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli zjada się je zamiast tłuszczów zwierzęcych, obniża się poziom cholesterolu we krwi i ryzyko ataku serca.

ZAWARTOŚĆ

białka
kwasy tłuszczowe omega-3
selen
witamina E
potas
wapń
żelazo
magnez
cynk

Co jemy

Wiele produktów z pierwszej dwudziestki, np. awokado, rośliny strączkowe i siemię lniane, ma wiele cech wspólnych. Wszystkie są owocami lub nasionami, czyli embrionami roślin. Orzechy zaś to embriony drzew (tylko fistaszki pod względem botanicznym zaliczają się do strączkowych) i jako takie zawierają wszystkie składniki odżywcze niezbędne do wzrostu. Amerykanie zjadają 300 tys. kilogramów fistaszków rocznie i 350 tys. ton masła orzechowego. Warto iść w ich ślady.

Właściwości lecznicze

Orzechy włoskie, szczególnie bogate w kwasy omega-3, uważa się za doskonałą przekąskę dla sercowców. Niektóre orzechy, w tym ziemne, włoskie oraz migdały, zawierają również sterole roślinne, które także obniżają cholesterol. Orzechy zalicza się do pokarmów „wolno spalanych” – badania wykazują, że mogą nawet pomóc schudnąć. Jeden orzech brazylijski zawiera dzienną dawkę selenu, pekany są bogate w przeciwutleniacze, a 28 g migdałów dostarcza blisko połowę zalecanej dziennej dawki witaminy E. Nie należy jednak przesadzać z ilością.

Dla zdrowia

Fistaszki trzeba jeść prażone. Prażenie podnosi zawartość przeciwutleniającego kwasu p-kumarowego, który, jak się uważa, o 22 proc. obniża ryzyko raka żołądka.

Ile zjeść

Porcja ok. 30 g, co najmniej 5 razy w tygodniu.

Jak kupować

Kupując orzechy w łupinach, sprawdzajmy, czy są czyste, bez pęknięć. Orzechy łuskane powinny zaś być twarde i jędrne. Ponieważ zawierają tłuszcze, łatwo jełczeją, więc do miesiąca przechowujemy je w lodówce, a jeśli trzeba dłużej, zamykamy w pojemniku i zamrażamy.

Trzy dobre pomysły

1) Orzechy włoskie to twardy orzech do zgryzienia. Zamiast się męczyć ze zwykłym dziadkiem do orzechów, sięgnijmy do skrzynki z narzędziami po klucz francuski, który poradzi sobie z każdą skorupą.
2) Unikniemy bałaganu, jeśli włożymy orzechy do zamykanej torby plastikowej i pokruszymy je wałkiem do ciasta. Można wyłuskać od razu więcej i nadmiar zamrozić.
3) Żeby wzmóc aromat orzechów, można je podpiec. Rozgrzewamy piekarnik do 150°C. Układamy 1/2 szklanki łuskanych orzechów w jednej warstwie na papierze do pieczenia i prażymy 7–10 minut.

Fot. Adobe Stock

4/5 - (5 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x