Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Okra Bez Tajemnic

Okra Bez Tajemnic

Okra należy do tego samego botanicznego rodzaju, co kwiat doniczkowy – chińska róża. W Ameryce nazywa się ją gumbo i pod tą nazwą można ją znaleźć w jadłospisach wielu restauracji.

100 G OKRY:
• OKOŁO 65 KCAL
• 1/3 DZIENNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA witaminę C
• PONAD 50% DZIENNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA kwas foliowy
• pektyny, KTÓRE ZMNIEJSZAJĄ STĘŻENIE CHOLESTEROLU WE KRWI ORAZ CHRONIĄ PRZED WRZODAMI ŻOŁĄDKA I INNYMI SCHORZENIAMI PRZEWODU POKARMOWEGO
• luteina I karotenoidy, FITOSUBSTANCJE, KTÓRE CHRONIĄ PRZED STARCZYM ZWYRODNIENIEM PLAMKI ŻÓŁTEJ OKA I ZAĆMĄ, A TAKŻE ZMNIEJSZAJĄ RYZYKO NOWOTWORÓW

W sprzedaży

KIEDY Okra jest dostępna głównie latem, choć można ją czasami kupić również jesienią.
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ Najlepsze są intensywnie zielone strąki długości do 8 centymetrów. Wyrośnięta okra jest zazwyczaj twarda i łykowata. Strąki powinny być jędrne, bez brązowych plamek i odbarwień na czubkach.

W kuchni

PRZECHOWYWANIE Okra jest nietrwała. Jeśli musimy ją przechować, powinniśmy ułożyć nieumyte strąki w jednej warstwie w torebce foliowej i włożyć do lodówki na dzień lub dwa. Przechowywana dłużej więdnie i traci kolor.
PRZYGOTOWANIE Okrę należy umyć tuż przed użyciem. Niektórzy kucharze delikatnie ocierają ją szczoteczką, by usunąć delikatne włoski. Koniecznie trzeba odkroić koniec strąka z ogonkiem. Jeśli okry nie dodajemy do zupy lub potrawy duszonej, lepiej jej nie nakrawać, żeby nie wyciekł z niej sok.
PODSTAWOWE METODY GOTOWANIA Okrę można gotować na parze i w kuchence mikrofalowej, dusić lub smażyć. Ten ostatni sposób jest szczególnie godny polecenia, jeśli chcemy przyrządzić z niej jarzynkę do mięsa. Dla 4 osób będziemy potrzebować 500 g okry. Przygotujmy do panierowania mąkę pszenną i mąkę kukurydzianą oraz 2 lekko ubite jaja, a także olej roślinny do smażenia. Wypełnijmy olejem duży rondel i rozgrzejmy go do temperatury 185°C. Obtoczmy okrę w mące, zanurzmy w jajku i obtoczmy w mące kukurydzianej. Smażmy na głębokim oleju partiami, po kilka sztuk, aż przyrumieni się na brązowo. Przełóżmy na papier kuchenny, by ociekła z tłuszczu, posypmy solą i podajmy.
CO PRZYRZĄDZIĆ Z OKRY Okra jest składnikiem popularnej na południu USA potrawy zwanej gumbo. Często dusi się ją z pomidorami i jagnięciną.

Inne propozycje

• Okrę można upiec na grillu. Należy nabić kilka strąków na dwa równoległe szpikulce, tworząc „drabinkę”. Posmarować strąki oliwą z oliwek i oprószyć solą. Piec z obu stron, aż skórka okry lekko się zwęgli. Skropić odrobiną octu lub soku z cytryny i podawać na gorąco.
• Podawać surową okrę na półmisku warzyw z sosem w osobnej miseczce.
• Dodać okrę do duszonych pomidorów. Dzięki okrze pomidory takie są mniej wodniste, kwasy zawarte w pomidorach zaś sprawiają, że sok z okry nie gęstnieje zbytnio.
• Dodać plastry surowej okry do sałatki, by miała ciekawszą konsystencję.

Fot. Adobe Stock

4.7/5 - (4 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x