Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Groszek Bez Tajemnic

Groszek Bez Tajemnic

Gdy mówimy „zielony groszek”, myślimy na ogół o nasionach grochu łuskowego. Tymczasem w wielu krajach jada się przede wszystkim groszek cukrowy, czyli taki, który ma jadalne strąki. Taki groszek coraz częściej można kupić także u nas.

100 G GOTOWANEGO ZIELONEGO GROSZKU:
• OKOŁO 49 KCAL
• witamina B, NIEZBĘDNA DO WYTWARZANIA ENERGII PRZEZ ORGANIZM
• witamina C PODNOSZĄCA ODPORNOŚĆ
• kwas foliowy WSPOMAGAJĄCY WZROST TKANEK I ORGANIZMU
• żelazo, KTÓRE WCHODZI W SKŁAD HEMOGLOBINY
• MNÓSTWO błonnika ZAPEWNIAJĄCEGO WŁAŚCIWE FUNKCJONOWANIE UKŁADU POKARMOWEGO

W sprzedaży

KIEDY Świeży groszek cukrowy pojawia się w sklepach latem. Sezon na to warzywo trwa przez całe lato, a dzięki importowi można go kupić również w zimie. Konserwowe lub mrożone nasiona groszku można kupić przez cały rok.
CO KUPOWAĆ Najświeższe strąki są twardawe i błyszczące. Przy pocieraniu o siebie lekko skrzypią. Nie należy kupować jasnozielonych i żółtawych strąków, bowiem zawarty w nich cukier zaczął już przekształcać się w skrobię. Jeśli to możliwe, najlepiej posmakować groszek przed kupieniem. Najsłodsze są małe i średnie strąki. Nie powinny wyglądać, jakby były wypchane grochem po brzegi. Duże ciężkie strąki są zazwyczaj twarde i mączne, natomiast bardzo drobne, cieniutkie strąki zawierają niedojrzały groszek pozbawiony smaku.

W kuchni

PRZECHOWYWANIE Groszek należy zjeść jak najszybciej, bowiem nie nadaje się on do zbyt długiego przechowywania. Jeśli musimy go przechować, powinniśmy włożyć groszek do plastikowej torebki i umieścić w najchłodniejszym miejscu lodówki.
PRZYGOTOWANIE Aby usunąć strąk, należy odłamać jego górny koniec i pociągnąć za włókno, żeby się otworzył i wyleciały z niego ziarna. Strąki groszku cukrowego są jadalne, ale z niektórych odmian trzeba usunąć włókna. Należy wtedy przygiąć czubek z ogonkiem w stronę płaskiej powierzchni strąka, aż pęknie i delikatnie pociągnąć za ogonek w dół, usuwając szypułkę wraz z włóknem. W strąkach innych odmian wystarczy odkroić czubek z ogonkiem.
PODSTAWOWE METODY GOTOWANIA Groszek wrzucamy do lekko osolonego wrzątku. Groszek cukrowy nadaje się do jedzenia już po 1–2 minutach gotowania, groch łuskowy po 2–4 minutach, w zależności od wielkości i świeżości. Jeśli gotujemy odmianę grochu, która nie jest zbyt słodka, warto dodać do wrzątku szczyptę cukru.

Inne propozycje

• Dodać nieco sparzonego groszku do sałatki.
• Ziarna grochu łuskowego jedzone wprost ze strąka, to pożywna i smaczna przekąska.
• Surowy groszek w strąkach należy dodawać do potraw duszonych, zup i smażonych warzyw na kilka minut przed końcem gotowania.
• Groszek doskonale smakuje z ryżem, kuskusem i makaronem.
• Półmisek pokrojonej w plastry pieczeni warto udekorować garścią sparzonego groszku łuskowego.
• Szybką i smaczną przekąskę można uzyskać, podsmażając groszek cukrowy z odrobiną posiekanego bekonu.
• Sparzony i pokrojony w małe kawałki groszek cukrowy doskonale smakuje z sałatką jajeczną lub sałatką z tuńczyka. Nadaje im ciekawą konsystencję.

Fot. Shutterstock

4.4/5 - (7 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x