Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Gorzka czekolada dla zdrowia

Gorzka czekolada dla zdrowia

Gorzka czekolada ma dużo zwalczających choroby flawonoidów – przeciwutleniaczy zawartych także w czerwonym winie oraz wielu owocach i warzywach.

Zawartość

potas
witaminy A, B1 (tiamina), C, D i E
żelazo
flawonoidy

Co jemy

Czekoladę wytwarza się z palonych ziaren kakao, krzewu pochodzącego z Ameryki Południowej. Dla Starego Świata „odkrył” je Kolumb. Początkowo przyrządzano napój z mielonych ziaren i wody. Tabliczki czekolady pojawiły się w 1910 roku. Wyrabia się ją głównie z tłuszczu kakaowego (masło kakaowe), mielonych ziaren i cukru. Biała czekolada (głównie cukier i masło kakaowe) pozbawiona jest stałych części ziaren, które nadają ciemnej czekoladzie jej zdrowotne właściwości. Temperatura topnienia czekolady jest odrobinę niższa od temperatury ludzkiego ciała – dlatego czekolada tak łatwo rozpuszcza się w ustach.

Właściwości lecznicze

Badania wykazały, że zawarte w czekoladzie przeciwutleniacze regulują ciśnienie krwi, zapobiegają powstawaniu skrzeplin w naczyniach, spowalniają utlenianie cholesterolu LDL (przez co trudniej wnika on do ścian tętnic), zmniejszają stany zapalne. Badacze uważają, że jedzenie ok. 40 g gorzkiej czekolady dziennie może zmniejszyć ryzyko ataku serca o 10 proc. Gorzka czekolada korzystnie wpływa na główny problem prowadzący do cukrzycy – insulinooporność.

Dla zdrowia

Aby ilość przeciwutleniaczy była jak największa, kupujmy czekoladę zawierającą co najmniej 60 proc. kakao.

Ile zjeść

Ok. 40 g uważa się za jedną porcję.

Jak kupować

Kupujemy w sklepie, gdzie często dowozi się towar. Tabliczka powinna mieć czyste, nieuszkodzone opakowanie – znak, że czekolada jest świeża. Jeśli chcemy ją przechować, owijamy w folię aluminiową. Na czekoladzie pojawia się czasem białawy nalot, ale to nic nie szkodzi; nie wpływa on na aromat ani konsystencję. Oczywiście, zawsze sprawdzamy termin przydatności do spożycia.

Trzy dobre pomysły

1) Do filiżanki sypiemy 15 g tartej gorzkiej czekolady i zalewamy gorącą kawą. Po dodaniu spienionego mleka mamy wspaniałe cappuccino.
2) Łatwy sposób topienia czekolady: wkładamy czekoladę do żaroodpornej miseczki, przykrywamy talerzykiem i stawiamy na płytce grzejnej ekspresu do kawy. Włączamy i czekamy, aż się całkiem roztopi.
3) Ekstrakt z wanilii podnosi aromat czekolady. Jeśli mamy przepis z czekoladą i wanilią, podwajamy ilość wanilii. Można jej dodać nawet łyżkę stołową.

Fot. Shutterstock

5/5 - (2 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x