Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Dolej wina do ulubionych potraw

Dolej wina do ulubionych potraw

Wino zawiera nie tylko alkohol, ale też przeciwutleniacze, zwłaszcza flawonoidy, które odgrywają ogromną rolę w profilaktyce antynowotworowej.

Co pijemy

Większość win robi się z fioletowych winogron. Aby otrzymać wino białe, trzeba usunąć skórki, zanim
oddadzą barwnik. Skórki zawierają też przeważającą część przeciwutleniaczy, które składają się na sukces leczniczy win. Wiele przeciwutleniaczy obecnych w skórkach znajduje się również w soku.

Właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości wina wynikają głównie z obecności w nim alkoholu, który podnosi cholesterol HDL i obniża LDL. Picie jednej, dwóch lampek dowolnego alkoholu dziennie znacząco obniża ryzyko choroby serca, śmierci z powodu niewydolności serca oraz przedwczesnej śmierci z dowolnej przyczyny. Czerwone wino ma jeszcze dodatkowe właściwości, a to dzięki roślinnym składnikom zawartym w skórce winogron, takim jak zapobiegające tworzeniu się zakrzepów flawonoidy oraz obniżający poziom cholesterolu we krwi i spowalniający wzrost komórek rakowych resweratrol. Picie wina zmniejsza również ryzyko wystąpienia otępienia starczego. Jednakże alkohol sprzyja rozwojowi niektórych form raka, np. piersi i okrężnicy. Jeśli w rodzinie ktoś zapadł na którąś z tych chorób, lepiej pić sok winogronowy.

Dla zdrowia

Alkohol najlepiej pić do posiłku, gdyż wówczas najskuteczniej chroni przed atakiem serca.

Ile wypić

Jedną lub dwie 120-gramowe szklaneczki (kobiety jedną, mężczyźni dwie) wina lub soku z winogron dziennie.

Jak kupować

Zarówno do gotowania, jak i do bezpośredniego spożycia wybieramy wino według własnego gustu. Unikajmy tanich win, w których jest mnóstwo sodu. Jedna zasada – jeśli nie pijamy wina, nie dodawajmy go do potraw.

Trzy dobre pomysły

1) Czerwone wino podaje się do wielu dań. Do ryb, kurczaka i jaj serwuje się lżejsze wina, np. Beaujolais lub Pinot Noir. Do bardziej tłustych potraw – wołowiny, jagnięciny i gulaszy pasuje Shiraz, Cabernet lub Zinfandel.

2) Gdy zostanie nam trochę wina, zamiast je wylewać, nakładamy łyżką do foremek do lodu i zamrażamy. Gotowe kostki przekładamy do zamykanej plastikowej torebki i w razie potrzeby dodajemy do potraw.

3) Aby usunąć z butelki kawałki korka, na karafkę nakładamy filtr do kawy i przecedzamy przezeń wino; korek zostanie na filtrze. Wino zostawiamy w karafce lub przelewamy z powrotem do butelki.

Fot. Adobe Stock

4.5/5 - (4 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x