Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Bilansowanie diety

Bilansowanie diety

Kontrola spożywanych kalorii jest kluczem do pozbycia się zbędnych kilogramów. Ten sam cel można jednak osiągnąć łatwiej: dbając o to, by na talerzu znalazły się właściwe składniki.

BŁONNIK
Większość z nas spożywa dużo mniej tego składnika, niż zalecają dietetycy. Ilość ta powinna wynosić 20–30 g każdego dnia, w tym zarówno błonnika rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Nierozpuszczalny, który pomaga zmniejszyć stężenie cholesterolu we krwi, znajduje się między innymi w ryżu pełnoziarnistym i brązowym, a rozpuszczalny, ułatwiający oczyszczanie przewodu pokarmowego, występuje w płatkach owsianych, różnych odmianach fasoli oraz w jęczmieniu. Największą zaletą błonnika jest to, że zapewnia on poczucie sytości i dzięki temu może zapobiegać przejadaniu się.
Jak zwiększyć ilość błonnika
Do zupy użyj większej ilości warzyw.
Dodaj zarodki pszenne lub otręby owsiane do jogurtu i zapiekanki. Nie będzie to miało wpływu na smak.
Nie obieraj owoców i warzyw ze skórki.
Do sałatek dodawaj ciecierzycę lub fasolę.
Wybieraj pieczywo i krakersy pełnoziarniste. Mąka pełnoziarnista lub razowa powinna znajdować się na pierwszym miejscu listy składników zamieszczonej na produkcie.

WĘGLOWODANY
Większość osób na diecie stara się ich unikać. Całkiem niepotrzebnie. Choć z umiarem, to jednak należy je spożywać, ponieważ dostarczają organizmowi energii, a ta jest ważnym elementem zdrowego planu odżywiania. Z pożywieniem otrzymujemy głównie dwa rodzaje tego składnika: cukry proste i wielocukier skrobię. Cukry proste (glukoza, fruktoza i galaktoza) i tworzone z nich dwucukry (sacharoza) szybko się rozkładają i gwałtownie zwiększają poziom glukozy we krwi. Skrobia rozkłada się wolniej. Do produktów skrobiowych należą ziarna, pieczywo, ciasta i makarony oraz ziemniaki. Organizm przekształca wszystkie cukry w glukozę. Osoby chore na cukrzycę powinny kontrolować ilość spożywanych węglowodanów, ponieważ ich organizm reguluje poziom glukozy we krwi mniej sprawnie niż u ludzi zdrowych. Bogatym źródłem dobrych węglowodanów są całe ziarna, chudy nabiał oraz wiele owoców i warzyw. Jeśli chcesz wyeliminować puste kalorie, usuń z jadłospisu kupowane w sklepie ciasteczka, placki i ciasta. Dla przykładu, 41/2 łyżeczki cukru może mieć taką samą wartość kaloryczną i węglowodanową jak średniej wielkości jabłko, a nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że lepiej sięgnąć po owoc, który dostarcza również błonnika, witamin i składników mineralnych.

SÓD
Komitet doradczy pracujący nad nowymi zaleceniami dietetycznymi dla Amerykanów ogłosił niedawno, że osoby dorosłe powinny ograniczyć ilość spożywanego sodu do 1500 mg dziennie, co równa się około 2/3 łyżeczki soli kuchennej. Obecny limit wynosi 2300 mg (w Polsce – 2000 mg). Trzymanie się nowych zaleceń jest rekomendowane zwłaszcza osobom, które skończyły 40 rok życia i cierpią na nadciśnienie. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości soli jest ograniczenie spożycia produktów przetworzonych i stołowania się w restauracjach, jedzenie świeżych produktów oraz zmniejszenie porcji. Ogólnie mówiąc, gotowa żywność, jak na przykład mrożone posiłki, zawiera zwykle więcej sodu niż ta przygotowywana w domu.

CHOLESTEROL
Należy ograniczyć przyjmowanie tego związku do 300 mg dziennie. Jest on obecny w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka, mięso oraz produkty nabiałowe. Należy jednak pamiętać, że na stężenie cholesterolu we krwi większy wpływ mają tłuszcze nasycone oraz trans niż produkty o dużej zawartości tego związku.

TŁUSZCZE
Wydawać by się mogło, że słowo „tłuszcze” powinno być wykreślone z jadłospisu osób, które chcą zdrowo się odżywiać, a jednak byłby to błąd. Tłuszcze jednonienasycone oraz wielonienasycone – obecne w oliwie oraz oleju rzepakowym, orzechach i nasionach – wpływają na organizm korzystnie. Osoby dorosłe powinny ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów tak, aby dostarczały one do 30% kcal, czyli mniej więcej 50 g dziennie.

TŁUSZCZE NASYCONE
Występują głównie w tłustych mięsach i nabiale. Można je także znaleźć w oleju kokosowym, oleju palmowym i w niektórych produktach przetworzonych. Należy spożywać tylko 17 g tłuszczów nasyconych dziennie, co stanowi źródło 10% kcal w diecie zakładającej 1400 lub 1500 kcal dziennie.

TŁUSZCZE TRANS
Wraz ze spożyciem tłuszczów trans i nasyconych wzrasta stężenie złego cholesterolu LDL, co z kolei powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Tłuszcze trans mogą także obniżać poziom dobrego cholesterolu HDL. Z tych powodów należy jak najbardziej ograniczać ich spożycie; dzienna dawka nie powinna przekraczać 1,5–2 g. Najwięcej zawierają ich tłuszcze utwardzane, takie jak margaryna, a także smażone potrawy, produkty przetworzone oraz gotowe, pakowane wypieki.

BIAŁKA
Są niezbędne do naprawy i odbudowy komórek i dlatego należy je stale dostarczać organizmowi. Połowa spożywanych białek jest zużywana do tworzenia enzymów, które umożliwiają zachodzenie niezbędnych reakcji chemicznych w komórkach. Odpowiadają one również za transport tlenu we krwi, skurcze mięśni i produkcję przeciwciał. Mężczyźni powinni spożywać około 55 g białka dziennie, kobiety natomiast około 45 g.

Fot. Adobe Stock

Oceń post
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x