Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Owoce roślin warzywnych

Owoce roślin warzywnych

Warzywa te dostarczają wielu wartości odżywczych, są też smaczne, mają często piękne kolory i bardzo różne kształty. To świetne składniki potraw. Można je smażyć błyskawicznie metodą stir-fry, gotować na parze, nadziewać, dusić lub piec na ruszcie, a zawsze będą pyszne.

ABC owoców roślin warzywnych

Wiele barwnych oraz różnorodnych w smaku i kształcie warzyw to owoce. W niektórych przypadkach jadalną częścią są nasiona, na przykład groszek. Wielkości średnich porcji podaliśmy tu w przybliżeniu.

Awokado (1/2 średniego)
Awokado jest bardzo niezwykłym warzywem ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. W większości są to jednak jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Awokado zawiera też witaminę E oraz witaminy z grupy B – B1, B2 i B6. Ponadto dostarcza organizmowi sporo witaminy C oraz nieco kwasu foliowego i potasu, zawiera też wyjątkowo mało sodu.
• Jeśli kupione w sklepie awokado jest twarde, należy włożyć je do papierowej torebki i trzymać w temperaturze pokojowej, aż dojrzeje, a następnie przechowywać w lodówce do 2 dni.

Bakłażan (1 mały lub 1/2 dużego)
Bakłażany, zwane też oberżynami, zwykle mają kolor fioletowy, ale są też białe, zielone lub w fioletowo-białe paski. Bywają podłużne, gruszkowate, a nawet okrągłe. To doskonały, smaczny, a przy tym niskokaloryczny wypełniacz potraw.
• Kupuj jędrne bakłażany o gładkiej, lśniącej skórce. Można je przechowywać w lodówce do 7 dni.

Bób (85 g)
Bób zawiera dwa razy tyle błonnika, co zielona fasolka. Jest dobrym źródłem kwertycyny, związku fitochemicznego obniżającego ryzyko chorób serca. Zawiera też beta-karoten, witaminę C i wiele witamin z grupy B.
• Kupuj jędrny, świeżo wyglądający i twardawy bób. Bardzo duży bób o jasnej skórce jest zazwyczaj bardzo twardy i po ugotowaniu trzeba usuwać z niego skórki. Należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu 2 dni.

Chili
Choć większości ostrych papryczek chili używa się jedynie jako przypraw, istnieją łagodne odmiany stosowane w różnych potrawach podobnie jak inne warzywa.
• Kupuj i przechowuj podobnie jak paprykę.

Cukinia i kabaczek (100 g)
Cukinia dostarcza organizmowi witamin C i B6, kwasu foliowego i beta-karotenu. Należy ją jeść ze skórką, w której jest najwięcej wartościowych składników. Kabaczek zawiera dużo wody, czyli jest dobrym niskokalorycznym wypełniaczem.
• Kupuj jędrne, twardawe warzywa, które sprawiają wrażenie ciężkich, jak na swoją wielkość. Można przechowywać w lodówce do 5 dni.

Dynia i jej odmiany (75 g)
Dynia, krewniaczka cukinii i kabaczka, sprzedawana jest w wielu odmianach, od dyni zwyczajnej po makaronową o złocistym miąższu rozpadającym się na podobne do makaronu nitki. Wszystkie te odmiany różnią się wartością odżywczą, na przykład zawartością witaminy A. Większość z nich dostarcza organizmowi bardzo dużo witaminy C.
• Kupuj jędrne okazy, które sprawiają wrażenie ciężkich, jak na swoją wielkość, najlepiej w całości, a nie pokrojone na kawałki. Odmiany o twardej skórce przechowuje się w chłodnym, suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej wiszące w siatce. W odpowiednich warunkach dynia powinna przetrwać kilka miesięcy. Dynię w porcjach oraz odmiany o miękkiej skórce można przechowywać w lodówce do 5 dni.

Fasolka szparagowa (85 g)
Uprawia się wiele odmian fasolki szparagowej. Jest ona doskonałym źródłem kwasu foliowego. Najwięcej witaminy C zawiera fasola wielokwiatowa.
• Kupuj twardą, jędrną fasolkę, której strąki nie uginają się, lecz pękają. Powinna być ona świeża i intensywnie zielona. Unikaj bardzo dużych, pokrytych plamkami lub podwiędłych strąków. Można przechowywać w lodówce do 5 dni.

Grzyby (50 g)
Zawierają korzystny zestaw witamin z grupy B – B2, niacynę i kwas pantotenowy oraz miedź i potas. Nie są one warzywami. Jadalna część to owocnik, który wytwarza zarodniki.
• Kupuj jędrne, suche grzyby. Nie należy ich myć. Przechowuje się je w lodówce w papierowej torbie do 5 dni.

Kukurydza (1 kolba/85 g)
Kukurydzę można kupić świeżą w kolbach, małe marynowane lub surowe kolbki oraz łuskaną mrożoną lub konserwową. Dostarcza ona organizmowi dużo błonnika i kwasu foliowego, a także nieco witaminy B1, B6 i C.
• Kupuj kolby o twardych, jędrnych ziarnach. Unikaj tych, które wyglądają na wysuszone. Można przechowywać w lodówce do 7 dni.

Ogórek (1/4 średniego)
Smak ogórka jest bardzo orzeźwiający. Zawiera on dużo wody i ma lekko odwadniające właściwości.
• Kupuj zielone, twarde ogórki o lśniącej skórce. Można przechowywać w lodówce do 5 dni.

Okra (85 g)
Te kanciaste strąki zawierają witaminę C, nieco karotenoidów oraz kwas foliowy. Są też źródłem wapnia i potasu.
• Kupuj jędrne strąki, które wyglądają świeżo. Unikaj okazów miękkich, pomarszczonych lub pokrytych plamkami, a także bardzo dużych i twardych. Można przechowywać w lodówce do 3 dni.

Papryka (1/2–1 papryki, 75 g)
Jest ona doskonałym źródłem witaminy C – już pół surowej papryki dostarcza naszemu organizmowi ponad 200% zalecanego dziennego spożycia tej witaminy. Czerwona papryka dostarcza również znaczących ilości beta-karotenu. Wszystkie odmiany zawierają też nieco witaminy E.
• Kupuj jędrne strąki o gładkiej, lśniącej, niepomarszczonej skórce. Można przechowywać w lodówce do 10 dni.

Pomidory (2 średniej wielkości)
Pomidory zawierają mnóstwo witaminy C, a także dość dużo beta-karotenu. Ich skórka zawdzięcza swój kolor innemu karotenoidowi, likopenowi, który jest silnym przeciwutleniaczem. Podczas gotowania i konserwowania likopen uwalnia się ze skórki, więc najwięcej jest go w przetworach, takich jak koncentrat, keczup, przecier i pomidory z puszki.
• Kupuj jędrne, dojrzałe pomidory w niewielkich ilościach i przechowuj w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak z jakichś powodów były one trzymane w lodówce, należy wyjąć je na jakiś czas przed jedzeniem, aby ponownie osiągnęły temperaturę pokojową.

Zielony groszek, groszek cukrowy (75 g)
Groszek zawiera dość dużo witaminy C i błonnika, szczególnie rozpuszczalnego. Groszek cukrowy jest lepszym źródłem witaminy C i błonnika, bowiem jada się go w całości – nasiona razem ze strączkami. Jako jedno z niewielu warzyw, groszek dostarcza też organizmowi witamin z grupy B, szczególnie B1, a ponadto bardzo dużo białka jak na warzywo, które zawiera kwas foliowy. Dodatkowo groszek zawiera nieco żelaza i cynku. Mrożony dostarcza organizmowi tyle samo witaminy C, co świeży i należy przy tym do najbardziej wartościowych przetworzonych produktów spożywczych.
• Świeże strączki zielonego groszku powinny być jędrne i mieć intensywnie zielony kolor. Można je przechowywać w lodówce do 5 dni. Łuskać tuż przed użyciem.

Fot. Adobe Stock

4.1/5 - (7 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x