Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Nasiona strączkowe

Nasiona strączkowe

Ze względu na wysoką zawartość białka, nasiona strączkowe są ważnym pożywieniem. Pochodzą z roślin strączkowych, w których strąkach powstają jadalne nasiona nadające się do suszenia.

Różne rodzaje

Fasola, soczewica, groch – do wyboru mamy wiele odmian. Warto mieć je zawsze w spiżarni – można z nich łatwo przygotować pożywne posiłki. Oto kilka najczęściej spożywanych nasion strączkowych.
➽ Do fasoli zaliczają się: fasola adzuki, fasola biała (najlepsza do fasolki po bretońsku), fasola borlotti, fasola cannellini, fasola (lub groch) czarne oczko, fasola flagolet, fasola kidney, fasola pinto, fasola półksiężycowata (limeńska), bób i soja. Fasola mung (która ostatnio przestała być zaliczana przez botaników do rodzaju fasola), jest używana do hodowli kiełków; występuje w kolorze zielonym, brązowym lub czarnym z żółtym miąższem.
➽ Do grochu zaliczają się: nikla indyjska (groch gołębi), groch łupany, groch łuskany.
➽ Cieciorka zwana także grochem włoskim, najbardziej znana jako składnik hummusu.
➽ Soczewica różni się ze względu na kolor, kształt i wielkość: od czarnej i ciemnobrązowej poprzez różne odcienie zieleni po intensywnie pomarańczową i żółtą. Można ją kupić w całości lub łupaną.

Korzyści zdrowotne

➽ Nasiona strączkowe należą do najbardziej pożywnych pokarmów roślinnych i są dobrym zamiennikiem produktów pochodzenia zwierzęcego oraz nabiału. Aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów, należy jadać je z makaronem lub innymi produktami zbożowymi.
➽ Większość zachowuje dobre proporcje węglowodanów skrobiowych i białka. Zawierają także błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Dzięki temu są sycące. Nasiona strączkowe dostarczają: witamin z grupy B, zwłaszcza B1 (tiaminy) i B9 (kwasu foliowego), witaminy E, minerałów, takich jak: potas, żelazo, cynk, magnez i często wapń oraz wielu fitozwiązków. Większość nasion strączkowych zawiera mało tłuszczu (gotowana soja ma go najwięcej – około 7 procent). Mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu są stabilnym źródłem glukozy, dlatego doskonale nadają się dla chorych na cukrzycę.
➽ Główne substancje odżywcze w nasionach:
Cieciorka to dobre źródło manganu, kwasu foliowego, żelaza i witaminy E, a jakość obecnego w niej białka jest lepsza niż w wielu innych nasionach strączkowych.
Brązowa i zielona soczewica jest bardziej pożywna niż łupana czerwona i żółta. Zawiera dość dużo witaminy B6, kwasu foliowego i żelaza.
Białko sojowe W odróżnieniu od innych nasion strączkowych zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, choć nie są tak łatwo przyswajalne jak te pochodzenia zwierzęcego. Soja zawiera również toksyny, dlatego wymaga specjalnej obróbki w celu ich usunięcia (zob. ramka na następnej stronie).
Uwaga: wszystkie nasiona strączkowe zawierają dużo puryny, która podnosi stężenie kwasu moczowego, dlatego nie zaleca się ich chorym na dnę moczanową.

Jak trafiają na nasz stół?

➽ Większość suszonych nasion strączkowych importuje się z Indii, Chin oraz Bliskiego Wschodu i tylko niektóre – głównie soczewica – pochodzą z krajów europejskich. Nasiona strączkowe suszone i w puszkach można bez problemu kupić w supermarketach, lecz najlepszy ich wybór – zwłaszcza jeśli chodzi o produkty organiczne – znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością. Sklepy z żywnością orientalną oferują szeroki wybór soczewicy.
➽ Na zakupach Suche nasiona strączkowe powinny mieć jasny kolor i wyglądać na pękate. Z upływem czasu nasiona coraz bardziej wysychają, a im bardziej suche, tym dłużej się gotują i łatwiej rozpadają. Małe otworki, jak po nakłuciu szpilką, mogą świadczyć o obecności robaków. Nasiona strączkowe powinny mieć podobną wielkość, żeby równo się gotowały. Te droższe po ugotowaniu zwykle zachowują ładniejszy kształt.
Nasiona strączkowe z puszki są gotowe do spożycia i nie wymagają namaczania ani gotowania. Obróbka termiczna w procesie produkcji daje pewność, że nie ma w nich toksyn. Warto sprawdzać zawartość sodu podaną na etykiecie, ponieważ bywa wysoka – aby zmniejszyć ilość soli, nasiona należy opłukać. W gotowych daniach lepiej sprawdzać też zawartość cukru. Fasola lepiej znosi puszkowanie niż soczewica.

Jak wykorzystać?

➽ Nasiona strączkowe można wykorzystywać na tysiące sposobów. Obecne głównie w kuchni hinduskiej, bliskowschodniej i śródziemnomorskiej. W takich potrawach jak dahl czy hummus, zawojowały świat. Oto kilka wskazówek:
Namaczanie: suszoną fasolę przed gotowaniem moczy się w wodzie kilka godzin lub całą noc – czas namaczania zależy od odmiany i rozmiaru. Niektóre, takie jak czerwona soczewica, nie wymagają moczenia. Gładka, niepomarszczona skórka oznacza, że fasola moczyła się odpowiednio długo; fasolki, które unoszą się na powierzchni należy wyrzucić. Pozostałe przepłukać i gotować w świeżej wodzie.
Nie solić wody do gotowania – pod wpływem soli skórka twardnieje; podobnie działają cukier i kwaśne produkty, takie jak ocet czy pomidory. Należy je więc dodawać pod koniec gotowania.
Przez pierwsze dziesięć minut nasiona strączkowe powinno się gotować na dużym ogniu (z wyjątkiem soczewicy, grochu i cieciorki), a potem zmniejszyć ogień i gotować powoli, aż będą miękkie.
Jak sprawdzić, czy są gotowe? Nasiona strączkowe podawane w całości powinny być miękkie w środku z nieco trudną do pogryzienia skórką, natomiast przeznaczone na purée całkiem miękkie.
Dodawać fasolę do zup i gulaszów – dzięki nim potrawy zrobi się więcej i będzie pożywnym, sycącym posiłkiem.
Zastąpić mięso fasolą – fasola czarne oczko może zastąpić połowę mięsa w zapiekankach mięsno-warzywnych, dzięki czemu będą tańsze, a pożywne.
Jeść z ziołami – duża ilość ziół pomaga zapobiegać wzdęciom, które są częstym efektem ubocznym towarzyszącym trawieniu nasion strączkowych.

Jak przechowywać

➽ Suche nasiona strączkowe najlepiej przechowywać w szczelnych słoikach w suchej szafce kuchennej. Należy zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia. Po ugotowaniu nasiona strączkowe można przechowywać w lodówce do dwóch dni lub zamrozić. Można ugotować więcej niż potrzebujemy i zamrozić podzielone na porcje.

Fot. Shutterstock

Oceń post
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x