Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Owoce tropikalne

Owoce tropikalne

Świeże mango to najczęściej spożywany owoc na świecie.

Korzyści zdrowotne

Owoce tropikalne są słodkie, więc nie powinny po nie sięgać za często osoby walczące z nadwagą. Dostarczają jednak wielu substancji odżywczych:
Banany to dobre źródło witaminy B6 wspomagającej pracę układu nerwowego i wytwarzanie energii.
Ananasy są bogatym źródłem witaminy C, która wspomaga odporność, a także manganu ważnego dla prawidłowej krzepliwości krwi i pracy tarczycy. Zawierają także bromelinę – enzym, któremu przypisuje się działanie przeciwzapalne i korzystny wpływ na trawienie.
Mango to dobre źródło beta-karotenu ważnego dla wzroku, a także witaminy C i błonnika.
Papaja i marakuja to bogate źródło witaminy C i beta-karotenu. Papaja dostarcza też witaminy E oraz enzymów papainy i chymopapainy, którym przypisuje się właściwości przeciwzapalne.
Granaty zawierają punikalaginę, czyli przeciwutleniacz pomocny w zwalczaniu chorób.

Jak trafiają na nasz stół?

Zbiera się je w różnych stadiach dojrzałości.
Banany rosną na tropikalnych roślinach podobnych do palm. Do transportu zbiera się niedojrzałe i pozostawia w magazynach z etylenem, czyli gazem wydzielanym naturalnie przez dojrzałe owoce. Gdy zostawimy niedojrzałe banany w salaterce z bardziej dojrzałymi owocami, dojrzeją szybciej.
Mango transportuje się drogą lotniczą już dojrzałe. Najlepiej kupować owoce pachnące, lekko poddające się pod naciskiem i przechowywać w temperaturze pokojowej.
Owoce papai rosną na drzewach, zbiera się je niedojrzałe i często transportuje drogą lotniczą. Dojrzeją nieco bardziej w temperaturze pokojowej.
Marakuja rośnie na roślinach przypominających winorośl. Zbiera się ją lekko niedojrzałą. Kiedy już dojrzeje w temperaturze pokojowej, najlepiej przechowywać ją w lodówce, bo może wysychać.
Ananasy rosną na ziemi i zbiera się je dojrzałe mniej więcej w jednej trzeciej, a następnie transportuje w chłodniach. Aby sprawdzić, czy ananas jest dojrzały, wystarczy pociągnąć za jeden z listków – powinien dać się dość łatwo wyjąć. Owoc powinien mieć przyjemny ananasowy zapach, a na skórce nie powinno być żadnych brązowych plamek.
Granaty rosną na drzewach na Bliskim Wschodzie i w Hiszpanii. Zbiera się je i transportuje już dojrzałe. Powinny mieć intensywnie czerwoną skórkę. Należy przechowywać je w temperaturze pokojowej. Będą słodsze i soczystsze, gdy skórka lekko stwardnieje i „zapadnie się”.

Jak wykorzystać?

Na przekąskę Powinny być jak najbardziej dojrzałe i wtedy doskonale smakują same w sobie.
Sałatki Smaczne połączenia to: ananas pokrojony w cienkie krążki z selerem naciowym lub koprem włoskim; mango z awokado i kolendrą. Aby zużyć niedojrzałe mango lub papaję, można pokroić je w cienkie plasterki i przygotować pikantną sałatkę tajską z chili i sosem rybnym.
Ciasta Można je piec z dodatkiem owoców. Przejrzałe banany można zmiksować i zamrozić, a następnie użyć do przygotowania ciasta.
Smoothie domowej roboty Zmiksować banana/ ananasa/mango z jogurtem naturalnym.
Oryginalny deser Upiec banany w soku z pomarańczy i marakui z odrobiną brązowego cukru.

Fot. Shutterstock

5/5 - (3 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x