Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Brukselka bez tajemnic

Brukselka bez tajemnic

Brukselka źle się kojarzy wielu osobom, ponieważ dawniej niemiłosiernie ją rozgotowywano. Wytrawni kucharze wiedzą jednak, że te miniaturowe kapustki są pyszne, jeśli odpowiednio się je przygotuje.

100 G BRUKSELKI:
• 42 KCAL
• 80% DZIENNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA witaminę C
• kwas foliowy
• MNÓSTWO błonnika
• indole I izosiarkocyjaniany, SUBSTANCJE FITOCHEMICZNE, KTÓRE CHRONIĄ PRZED NOWOTWORAMI

W sprzedaży

KIEDY Brukselka jest warzywem jesienno-zimowym. Zazwyczaj pojawia się na rynku we wrześniu lub październiku. Zbierać ją można do stycznia wprost z gruntu, gdyż świetnie znosi niewielkie mrozy.
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ Należy kupować świeżą brukselkę. Długo przechowywana ma nieprzyjemny smak i zapach. Powinna być jasnozielona, mieć ciasno upakowane listki i świeżo wyglądające łodyżki, które świadczą o tym, że została niedawno zebrana. Jeśli zamierzamy podać brukselkę w całości, powinniśmy dobrać główki równej wielkości, by ugotowały się równomiernie. Mniejsze główki mają zazwyczaj łagodniejszy, słodszy smak.

W kuchni

PRZECHOWYWANIE Nieopłukaną brukselkę przechowuje się w papierowej torebce w lodówce do dwóch dni.
PRZYGOTOWANIE Brukselkę należy przygotować do gotowania zgodnie z opisem poniżej. Jeśli przekroimy ją na połówki lub ćwiartki, nie nakrawajmy jej od spodu. Główki o średnicy powyżej 2,5 centymetra powinno się pokroić.
PODSTAWOWE METODY GOTOWANIA Brukselkę gotuje się w lekko osolonym wrzątku 5–10 minut, w zależności od wielkości. Powinna być miękka na tyle, żeby można w nią było wbić szpikulec. Zbyt długo gotowana robi się gąbczasta, traci kolor i zyskuje nieprzyjemny posmak. Brukselkę można też gotować na parze lub w kuchence mikrofalowej.
CO PRZYRZĄDZIĆ Z BRUKSELKI Pokrojona w cienkie plasterki brukselka doskonale smakuje w potrawach typu stir-fry i innych smażonych. Brukselkę można też nadziać w całości na szpikulce, skropić odrobiną oliwy z oliwek i piec na grillu, aż zrobi się miękka.
HISTORIA Kapustne, do których należy także brukselka, były od zarania dziejów ważnymi składnikami diety. Brukselka, uprawiana od stuleci w Belgii, była, podobnie jak kalafior, ozdobą bogatych stołów. Długo pozostały one potrawami wyższych sfer, podczas gdy inne kapustne rozpowszechniły się wśród niższych warstw społecznych średniowiecznej Europy.

Jak przygotować

1) Przyciąć łodyżkę i usunąć podwiędłe lub odbarwione listki zewnętrzne.
2) Aby brukselka szybciej się gotowała, należy zrobić na każdej główce od spodu dwa krzyżujące się nacięcia.

Inne propozycje

• Z brukselką doskonale komponują się następujące składniki: bułka tarta smażona na maśle lub masło z dodatkiem cytryny, musztarda, kminek, curry, jałowiec, wędzona szynka, jabłka, ser cheddar, koperek, tymianek, ocet balsamiczny, prażone orzechy włoskie i cebula.
• Pojedyncze listki brukselki to pożywny dodatek do zup, potraw duszonych, sałatek i wszelkich dań, którym warto dodać nieco koloru. Brukselki należy obgotować 3 minuty na parze, żeby nieco zmiękły, lecz wciąż pozostały kruche.

Fot. Shutterstock

4.3/5 - (6 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x