Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Pieczywo drożdżowe

Pieczywo drożdżowe

Jeśli raz spróbujecie bułeczek drożdżowych własnej roboty już nigdy nie będą wam smakowały kupne.

Wyróżniamy dwa rodzaje pieczywa drożdżowego: z ciasta zagniatanego (gęstego) i z ciasta miksowanego (rzadkiego). Pieczywo drożdżowe może być słodkie (strucle, drożdżówki) lub niesłodkie (chleby i bułki). Pieczywo z ciasta zagniatanego wymaga wymieszania składników, zagniecenia, pozostawienia do wyrośnięcia, uformowania, ponownego wyrośnięcia i upieczenia. Ciasto wyrabiane w automacie do chleba jest również typu zagniatanego. Przygotowanie wypieków z ciasta miksowanego polega na tym, że składniki miesza się mikserem, ciasto pozostawia się do wyrośnięcia, a potem piecze.

Użyteczne wskazówki

Do wypieków należy używać masła, margaryny miękkiej (zawierającej nie mniej niż 80% olejów) lub margaryny twardej, a unikać masła dietetycznego i dietetycznych smarowideł do chleba. Wszystkie składniki powinny być dokładnie odmierzone. Półkę, na której ustawiamy formę z ciastem, należy umieścić w połowie wysokości komory piekarnika. Piekarnik nagrzewamy na 10–15 minut przed rozpoczęciem pieczenia.
Podczas wyrabiania ciasta należy dodawać po trochu mąki, aż ciasto będzie odpowiednio gęste i elastyczne. Powinno wyrastać w cieple (27–30°C), w miejscu osłoniętym od przewiewu. Dzięki wyrastaniu wypiek uzyskuje właściwą konsystencję. Do pieczenia należy używać aluminiowych i matowych form, a nie połyskujących lub ciemnych. Wyroby pieczone w szklanych naczyniach żaroodpornych oraz w formach o ciemnej powierzchni będą miały bardziej rumianą skórkę. Formy najlepiej ustawiać w odległości około 2,5 cm od siebie i od ścianek piekarnika, aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza.
Chleb jest odpowiednio wypieczony, kiedy ma złocisto-brązowy kolor i wydaje głuchy od głos, gdy stuka się w jego spód. Można też wsunąć ostrze termometru w najgrubszą część bochenka. Jeśli temperatura wnętrza osiągnęła 94°C, pieczywo jest gotowe.
Wypieki należy wyłożyć na metalową kratkę lub na ściereczkę, żeby ostygły. Można je kroić najwcześniej po 20 minutach od wyjęcia z piekarnika.

Składniki

Składniki, których używa się do wypieków, mają wpływ na ich konsystencję i wygląd skórki. Wypieki chude (bagietki, kajzerki) robi się z drożdży, mąki, wody, soli i jedynie odrobiny cukru. Mają mięsisty miąższ i chrupiącą skórkę. Do wypieków maślanych (drożdżówki, chałka) dodaje się tłuszczu – masła lub margaryny, a także mleka. Takie wyroby są bardziej miękkie i mają delikatną skórkę.
Tłuszcze i jajka: Zmiękczają i nawilżają. Pieczywo jest dzięki nim aromatyczne i pożywne.
Mąka: Najczęściej używa się mąki pszennej, która zawiera gluten, czyli elastyczne białko. Gluten powstaje na skutek zagniatania. Gdy ciasto wyrasta, drożdże wytwarzają dwutlenek węgla. Pozostaje on uwięziony w pęcherzykach, które powstają w cieście elastycznym od glutenu. Ciasto rośnie pod wpływem ciśnienia gazu w pęcherzykach. Podczas pieczenia białko ścina się na skutek działania wysokiej temperatury, dzięki czemu wypiek jest potem pulchny. Określenia „pszenica miękka” i „pszenica twarda” (durum) dotyczą zawartości glutenu w mące. Pszenica miękka ma go mniej, twarda więcej. Ilość glutenu wpływa na strukturę wypieku. Najlepsze rezultaty uzyskuje się z mąki o dużej zawartości glutenu, jak mąka pszenna (typ 500, 550 – poznańska, luksusowa, szymanowska itp.) lub mąka pszenna chlebowa (typ 750 lub 850). Mąka pszenna z pełnego przemiału (mąka pełnoziarnista, mąka Grahama), a także mąki żytnie, zawierają mniej glutenu. Gdy używa się ich do pieczenia chleba, należy dodać nieco zwykłej mąki pszennej lub mąki pszennej chlebowej, aby pieczywo było bardziej pulchne.
Składniki płynne: Do większości wypieków drożdżowych używa się wody, mleka, lub wody odlanej po ugotowaniu ziemniaków. Wypieki, do których dodaje się wody, mają chrupiącą skórkę. Pieczywo z dodatkiem mleka ma miękką skórkę i delikatniejszy miąższ. Wszystkie składniki płynne należy podgrzać do temperatury odpowiedniej dla drożdży.
Sól: Dodaje się jej nie tylko dla smaku, lecz także w celu regulowania tempa rozmnażania drożdży. Niedobór lub nadmiar soli ma negatywny wpływ na jakość wyrobu. Nie wolno soli pomijać.
Cukier i inne substancje słodzące: Niewielka ilość cukru, melasy lub miodu stanowi pokarm dla drożdży. Cukry i inne słodkie substancje zmiękczają wypiek, nadają mu słodki smak, a także sprawiają, że pieczywo rumieni się podczas pieczenia, a po upieczeniu lepiej się przechowuje.
Drożdże: To mikroorganizmy pobudzane do rozwoju w ciepłej wodzie z dodatkiem cukru. Ich pożywieniem są cukry i mąka. W trakcie metabolizmu wytwarzają dwutlenek węgla, który zapewnia pieczywu pulchność. Nie można używać drożdży, których data przydatności do spożycia została przekroczona. Drożdże instant są dostępne w opakowaniach po 7 g. W tradycyjnej metodzie przygotowywania wypieków drożdżowych najpierw sporządza się zaczyn: rozpuszcza się drożdże w płynie ogrzanym do temperatury 45–50°C. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, drożdże nie ruszą. Jeśli będzie zbyt wysoka, zostaną zabite i pieczywo będzie zakalcowate. Gdy stosuje się metodę szybkiego mieszania, drożdże dodaje się bezpośrednio do mąki i innych składników wyrobu. Następnie dodaje się składniki płynne, podgrzane do temperatury 50–55°C. Drożdże instant szybko działające są dostępne w opakowaniach po 7 g. Mają postać drobnych granulek. Jeśli się ich używa, należy stosować metodę szybkiego mieszania. Drożdże szybko działające skracają czas wyrastania ciasta do jednej trzeciej czasu wymaganego w metodzie tradycyjnej. Drożdże świeże można kupić w kostkach po 100 g. Przyjmuje się, że 1/4 kostki świeżych drożdży (25 g) odpowiada jednemu opakowaniu drożdży instant (7 g). W starszych przepisach na ogół jest mowa o drożdżach świeżych. Trzeba je zużyć w ciągu 10 dni od zakupu. Kruszy się je i wrzuca do suchych składników lub zalewa najpierw ciepłą wodą (21–26°C). Przed użyciem drożdży instant warto sprawdzić, czy są jeszcze żywe i aktywne. W tym celu rozpuszcza się opakowanie drożdży z jedną łyżeczką cukru w 1/4 szklanki ciepłej wody (45–50°C), a następnie odstawia na 5–10 minut. Jeśli mieszanina się spieni, drożdże nadają się do użytku. Jeśli nie – należy je wyrzucić.

Fot. Shutterstock

5/5 - (3 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x