Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Wypieki bez drożdży

Wypieki bez drożdży

Określenie „wypieki bez drożdży” obejmuje pieczywo, do którego jako środka spulchniającego używa się nie drożdży, lecz proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej.

Są to niektóre rodzaje chleba i bułek, ale także ciasta, babeczki, słodkie bułeczki, ciastka, przekładańce, placki, ciasteczka, biszkopty, racuchy i gofry. Przygotowanie i pieczenie tego rodzaju ciasta zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku wszystkich wypieków drożdżowych.

Proszek do pieczenia i soda oczyszczona

Proszek do pieczenia składa się ze źródła dwutlenku węgla (najczęściej jest to wodorowęglan sodu; stosuje się też węglan amonu) i regulatorów kwasowości, czyli słabych kwasów lub soli o kwaśnym odczynie, a także środków zapobiegających wilgotnieniu i zbrylaniu się proszku (mąka ziemniaczana). Podczas przygotowywania i pieczenia ciasta proszek powoduje wydzielanie się znacznych ilości dwutlenku węgla, dzięki czemu wypieki są miękkie i bardzo puszyste.

Jako środka spulchniającego można też używać sody oczyszczonej, pod warunkiem że ciasto zawiera składniki kwaśne, jak maślanka, melasa czy kwaśna śmietana. Podczas mieszania ciasta soda reaguje z kwasem, co powoduje wydzielanie się dwutlenku węgla. Jeśli stosuje się sodę, ciasto należy piec natychmiast po wymieszaniu, w przeciwnym razie ulotni się z niego gaz i wypiek nie będzie już tak delikatny i pulchny, jak powinien.
Należy dbać o to, by proszek do pieczenia czy soda oczyszczona były świeże. Jeśli chcemy się upewnić, czy proszek do pieczenia jest świeży, powinniśmy zmieszać łyżeczkę proszku z 1/3 szklanki wrzątku. W przypadku sody oczyszczonej – zmieszać ćwierć łyżeczki z dwiema łyżeczkami octu. Jeśli płyn czy mieszanina zacznie musować, to znaczy, że produkty są świeże.

Wskazówki ogólne

Ciasta należy robić z dodatkiem takich tłuszczów, jak masło i margaryna do pieczenia. Nie osiągnie się dobrych rezultatów, jeśli użyje się produktów o zmniejszonej zawartości tłuszczu (dietetycznych), miękkiej margaryny lub oleju. Tłuszcz powinien mieć temperaturę pokojową, a więc nie należy go dodawać tuż po wyjęciu z lodówki. Wszystkie składniki trzeba dokładnie od mierzyć. Płynne i suche należy mieszać tylko tak długo, aby się połączyły. W cieście mogą pozostać grudki. Zbyt długie mieszanie powoduje wytwarzanie się glutenu, w związku z czym ciasto może być twarde. Formę do pieczenia należy wysmarować tłuszczem, a następnie wypełnić ciastem do dwóch trzecich wysokości. Ciasta i chleby bez drożdży powinno się piec od razu po wyrobieniu. Jeżeli będą zbyt długo czekały na pieczenie, może powstać zakalec. Kratkę, na której postawimy formę z ciastem, należy umieścić w połowie wysokości piekarnika. Piekarnik powinien być włączony na 15 minut przed rozpoczęciem pieczenia, a formy ustawione w odległości około 2,5 cm od siebie i od ścianek piekarnika, aby był zapewniony dobry obieg powietrza.

W połowie pieczenia warto pozamieniać blachy miejscami i odwrócić je w drugą stronę. Ciasto po upieczeniu powinno przestygnąć, zanim się je wyjmie z foremek. Upieczone należy wyłożyć na metalową kratkę, aby całkiem ostygło. Dopiero potem można je pokroić.

Fot. Shutterstock

4.5/5 - (6 votes)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x