Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Jak uchronić się przed zatruciem pokarmowym

Jak uchronić się przed zatruciem pokarmowym

Przed zatruciem pokarmowym uchroni nas przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

Dbajmy o czystość.

Przed zabraniem się do przygotowywania posiłku należy zawsze umyć ręce mydłem w ciepłej wodzie. Wszystkie blaty, deski do krojenia, noże i inne przybory kuchenne powinny być umyte w ciepłej wodzie z detergentem. Deski do krojenia można odkażać roztworem 1 łyżeczki wybielacza chlorowego w 1 litrze wody. Pozostawiamy roztwór na desce na kilka minut, a następnie dokładnie spłukujemy. Krew z surowego mięsa i ryb nie może mieć kontaktu z innymi produktami. Deski do krojenia, blaty, zlewozmywak, talerze, noże i inne przybory kuchenne, które miały styczność z surowym mięsem, należy przed ponownym użyciem umyć ciepłą wodą z detergentem. Nigdy nie powinniśmy używać opakowań mięsa, drobiu i ryb, takich jak piankowe tacki, do innych celów. Nie zaleca się mycia surowego drobiu, wołowiny, cielęciny, wieprzowiny, jagnięciny i owoców morza przed gotowaniem. Wszelkie bakterie giną podczas obróbki cieplnej, a jeśli opłuczemy te produkty, drobnoustroje pozostaną w zlewozmywaku. Jeśli myjemy mięso, powinniśmy zaraz potem umyć także zlewozmywak, aby bakterie nie przeniosły się na inne produkty.

Przechowujmy produkty we właściwej temperaturze

Ugotowane i surowe produkty, które należy przechowywać w lodówce, nie powinny być pozostawione w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 godziny (pod czas upałów 1 godzinę). Potrawy podawane na gorąco utrzymujemy w temperaturze co najmniej 60°C, na przykład na podgrzewaczu. Potrawy wymagające niskiej temperatury podajemy w lodowej salaterce lub na pokruszonym lodzie.

Gotujmy produkty do wymaganej temperatury.

60°C – szynka wędzona.
63°C – półkrwista wołowina, jagnięcina i cielęcina.
70°C – średnio wypieczona (wysmażona) wołowina, jagnięcina, cielęcina i wieprzowina.
75°C – mielone mięso drobiowe, farsze do mięsa, zapiekanki i gulasze.
77°C – dobrze wypieczone (wysmażone) mięso.
82°C – pieczony w całości drób (kurczak, kaczka, indyk, gęś, bażant), udka i skrzydełka.

Deski do krojenia różnych produktów
Warto kupić kilka plastikowych desek do krojenia, w różnych kolorach. Zielonej można używać na przykład do owoców i warzyw, żółtej do drobiu, a czerwonej do czerwonego mięsa.

Fot. Adobe Stock

5/5 - (1 vote)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x