Potrawy bezmięsne

Chcesz podzielić się własnym przepisem?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy, że wyślesz go na adres: kontakt@hopnatalerz.pl a po zweryfikowaniu przez nas zespół pojawi się na stronie wraz z Twoim podpisem. Możesz go potem wysłać znajomym lub pochwalić się na mediach społecznościowych jednym kliknięciem!

fot. Adobe Stock

Desery

Ulubione dania na zdrową modłę

Ulubione dania na zdrową modłę

Chcąc odżywiać się zdrowo wcale nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych potraw, wystarczy trochę je zmodyfikować.

Oto kilka propozycji drobnych zmian jakie można wprowadzić w bardzo popularnych, ciężkich daniach żeby stały się lżejsze i mniej kaloryczne.

SPAGHETTI BOLOGNESE

Gdy przemycimy trochę więcej warzyw do bolognese, wzrośnie jego wartość odżywcza i otrzymamy więcej porcji niewielkim kosztem. Należy używać dobrej jakości chudej mielonej wołowiny, żeby zmniejszyć zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Po ugotowaniu odstawić na kilka minut, a następnie zebrać nadmiar tłuszczu. Usmażyć posiekaną cebulę, czosnek, mieloną wołowinę i posiekane pieczarki na odrobinie oliwy z oliwek. Dodać dwie puszki pomidorów śliwkowych i przecieru pomidorowego oraz 3–4 duże obrane i starte marchewki (nie będą wyczuwalne po ugotowaniu). Doprawić czarnym pieprzem, suszonym oregano oraz liśćmi laurowymi i gotować, aż składniki będą miękkie. Wyjąć liście laurowe i podawać ze spaghetti.

SMAŻONY KURCZAK Z FRYTKAMI

Już samo zdjęcie skóry z kurczaka i upieczenie go zamiast smażenia zmniejsza kaloryczność o połowę. Frytki z batatów dostarczają beta-karotenu, witamin C i E oraz minerałów: potasu, manganu i żelaza. Obrać kurczaka ze skóry, obłożyć cytryną, czosnkiem i skropić odrobiną oliwy z oliwek, wstawić do piekarnika. Pokroić bataty na cząstki, wymieszać z oliwą z oliwek i piec 30–40 minut. Podawać z warzywami, takimi jak: groch, fasola lub brokuł albo z sałatą.

ZAPIEKANKA PASTERSKA

Cebula, pokrojona w kostkę marchewka i groszek to tradycyjne składniki tego brytyjskiego specjału, ale dobrze sprawdzą się tu także pieczarki. Aby zwiększyć wartość odżywczą dania i ilość porcji, można dodać puszkę fasoli czarne oczko albo namoczyć poprzedniego wieczoru suchą fasolę i ugotować w czasie przygotowywania reszty potrawy. Zrumienić chudą mieloną jagnięcinę wraz z cebulą, dodać pokrojoną w kostkę marchewkę, groszek i pieczarki. Dodać trochę wywaru z jagnięciny i mąki do zagęszczenia, a następnie czarnego pieprzu i odrobinę sosu worcester. Wrzucić ugotowaną fasolę czarne oczko. Przełożyć do żaroodpornego naczynia, przykryć ziemniaczanym purée – użyć odrobiny oliwy z oliwek zamiast masła i musztardy z ziarnami gorczycy zamiast soli. Piec w ciepłym piekarniku 40 minut, aż potrawa się przyrumieni.

WOŁOWINA W CZERWONYM WINIE

Tradycyjnie to sycące danie kuchni francuskiej przygotowuje się z cebuli, czosnku, czerwonego wina, wołowiny i pieczarek. Aby było zdrowsze, warto dodać więcej warzyw – dzięki zwiększeniu w ten sposób porcji można użyć mniej mięsa. Przygotować jak zwykle, lecz wraz z winem i bukietem przypraw dodać (dla czterech osób) po 250 g miniaturowej marchewki, pasternaku i pieczarek. Na około 30 minut przed końcem gotowania dodać 200 g świeżego lub mrożonego bobu. Podawać ze świeżą natką pietruszki.

Fot. Shutterstock

5/5 - (1 vote)
image_pdfStwórz PDFimage_printWydrukuj stronę

Inne pomysły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również... x